Viaduktu Karlín vdechne život nová vizuální identita

Viaduktu Karlín vdechne život nová vizuální identita, rozhodla o tom otevřená soutěž

 

Designové soutěže se nakonec zúčastnilo celkem 78 návrhů od grafických designérek a designérů, kteří se svými nápady a kreativitou pokusili ztvárnit projekt, jenž v následujících letech zkultivuje veřejný prostor pod oblouky Negrelliho viaduktu a po vzoru evropských metropolí uvnitř nich vybuduje nové společensko-kulturní centrum. Vítězný návrh komisi zaujal svou nápaditostí i komplexním využitím.

Od New Yorku až po Brno, v rámci soutěže putovaly do hlavního města návrhy ze všech koutů republiky i světa. Umělci se pokusili svými dovednostmi přispět k budoucímu využití veřejného prostoru v centru Prahy a téměř stovka kvalitních návrhů toho byla důkazem. „Těší mě, že TCP dokázalo do soutěže o vizuální identitu Viaduktu Karlín s relativně nízkými náklady přilákat tak vysoký počet zájemců a dalo příležitost i začínajícím designérům,“ říká radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský.

„Věřím, že nové logo úspěšně provede Viadukt Karlín pilotním provozem oblouku 036 a poslouží taky pro přehlednou a srozumitelnou komunikaci s veřejností a potenciálními nájemníky zbývajících oblouků viaduktu,“ dodává Zábranský. V plánu je totiž v budoucích letech zasklít několik desítek zbývajících oblouků, jež najdou mnoho kreativních i komerčních využití a nabídnou Pražanům nový prostor kam chodit za kulturou, zábavou i odpočinkem.

Hodnotící komise složená z nezávislých odborníků a zástupců hlavního města, TCP, architektonické kanceláře MOBA a Kreativní Prahy se po pečlivém posouzení každého z návrhů nakonec jednomyslně shodla na tom vítězném, o který se postaral třicetiletý Jan Slabihoudek z Jablonce nad Nisou. Vybraný design komisi zaujal svou rozpracovaností, širokou flexibilitou využití a vhodně zvolenou formou grafického označení samotného prostoru oblouků. Jednomyslně byly oceněny rovněž dva další návrhy, na druhém místě umístil ten z portfolia Anny Divišové a pomyslná bronzová medaile připadla návrhu Vojtěcha Liebla.

Autor vítězného vizuálu postavil design na typografickém základu, v němž jsou stavební kameny oblouku nahrazeny písmovými znaky poskládanými do geometrických tvarů využívaných pro tvorbu charakteristické klenby viaduktu. „Zaujala mě myšlenka nového využití historicky významného prostoru a s ohledem na to jsem se snažil vytvořit komplexní identitu, která bude tyto aktivity pro široké spektrum lidí po vizuální stránce efektivně podporovat,“ prozrazuje Slabihoudek.

„Jsem moc ráda, že se soutěže zúčastnilo takové množství nadšených designérů a mám radost z toho, že je projekt oslovil. Jako poděkování připravujeme v naší komunitní kobce 17 na pražské náplavce výstavu všech návrhů a chceme tak veřejnosti nabídnout možnost vidět všechny kreativní nápady na vlastní oči a na jednom místě. Věříme, že si na ni zájemci najdou cestu a těšíme se na jejich návštěvu,“ uvádí členka představenstva společnosti TRADE CENTRE PRAHA Marta Pražáková.

A kdy bude vítězný design k vidění přímo ve viaduktu? V současné době dochází k dokončení stavebních prací pilotního oblouku, na které se plynule naváže instalací interiéru a následným spuštěním jeho zkušebního provozu. Ten bude sloužit ke zjištění potřebných technických a ekonomických parametrů celoročního využití unikátního prostoru pod nejstarším železničním mostem hlavního města a během něj bude provozován TCP jako infocentrum, místo pro setkávání a chybět nebudou ani různé kulturní akce.

OCENĚNÉ NÁVRHY
1. místo, návrh č. 18 – Jan Slabihoudek
2. místo, návrh č. 15 – Anna Divišová
3. místo, návrh č. 56 – Vojtěch Liebl

ÚČASTNÍCI HODNOTÍCÍ KOMISE

Závislá část poroty:
Zdeněk Hás – marketingový specialista TCP,
Ivan Matejić – poradce náměstka primátora hl. m. Prahy,
Ing. arch. Karin Grohmannová – architektonická kancelář CCEA MOBA,
Ondřej Horák – Kreativní Praha.

Nezávislá část poroty / grafičtí odborníci:
Veronika Rút Fullerová,
Tereza Hejmová,
Veronika Holíková.

Tiskovou zprávu naleznete ke stažení ZDE.

Vítězné návrhy jsou ke zhlédnutí ZDE.